Négy éve tűnt el a maláj légitársaság 370-es járata. Azóta sem tudni, hogy mi történt a Boeing 777-es fedélzetén. Idén januárban újraindult a kutatás a roncsok után, ez azonban egyelőre nem hozott eredményeket.
Az Ocean Infinity hajója egy speciális drónflottával is rendelkezik, melyet érzékeny műszerekkel szereltek fel. Ezekkel a berendezésekkel az eddiginél jóval hatékonyabban tudnak dolgozni. A hajó jóval északabbra pásztázza az óceánt attól a területtől, ahol a korábbi kutatások zajlottak. Az amerikai vállalat komoly kockázatot vállalt ezzel, hiszen a kormány csak akkor fizet neki sikerdíjat, ha sikerül eredményt produkálni. A 370-es járat utasainak hozzátartozóinak négy éve a reménykedésről szól minden napjuk, nem véletlen, hogy örömmel fogadták a januárban elindított expedíció hírét.
Az elmúlt években óriási összegeket költöttek az MH370 roncsainak megtalálására. A keresés 130 millió dollárt emésztett fel. A nemzetközi akciót 2017 januárjában állították le az érintett országok.
1460 nap telt el, és szinte semmit nem tudunk
A 777-es – helyi idő szerint – éjjel fél egy után szállt fel Kuala Lumpurból fedélzetén 239 emberrel. A repülés 38. percében hangzott el az utolsó rádióforgalmazás, a járat már nem vette fel a kapcsolatot a vietnámi irányítással. Három perc múlva már a gép válaszjeladója sem küldött adatokat, a feltételezések szerint lekapcsolták. A pilótákat megpróbálták elérni egy másik repülőgépről, de válasz nem érkezett. Egy órával később a hadsereg egyik radarja még észlelt egy jelet, ami valószínűleg a 370-es járattal hozható összefüggésbe.
Az utolsó mondatok
Néhány nappal később kiderült, hogy az ún. ACARS-rendszer még küldött adatokat a Boeing néhány paraméteréről a hajtómű gyártójának és a légitársaság karbantartó egységeinek órákkal a járat eltűnése után. Szakértők ebből arra következtettek, hogy a gép valószínűleg még órákig a levegőben volt. Komoly hátrányt jelentett, hogy ezekben az adatcsomagokban koordináták nem szerepeltek.
A Malaysia Airlines ugyanebben az évben egy másik repülőgépét is elvesztette. 2014. július 17-én az Amsterdamból Kuala Lumpurba tartó, 17-es járat szenvedett katasztrófát Ukrajna keleti részén, mielőtt belépett az orosz légtérbe. A vizsgálat kiderítette, hogy a Boeing 777-est egy Buk rakétarendszerrel lőtték le. 298-an vesztették életüket.
A légiközlekedés egyik legrejtélyesebb esete rajzolódott ki nem sokkal azután, hogy 2014. március 8-án bejelentették a maláj gép eltűnését.
A hatóságoknak a vizsgálat során gyanús lett néhány utas, a két pilóta is, és a rakomány része is. Erről korábban itt írtunk. Szakértők úgy vélik: továbbra sem lehet kizárni, hogy a személyzet néhány tagja komoly szerepet játszott a maláj utasszállító eltűnésében, de biztosat egyelőre nem tudni.
Meglesznek-e az adatrögzítők?
Valóságos csoda lenne, ha előkerülnének a repülőgép roncsai és a „fekete dobozok”. Ha megtalálnák a repülési adatrögzítőt és a pilótafülke hangrögzítőjét, akkor sem biztos, hogy többet fogunk megtudni arról, hogy mi történt a felszállás utáni kritikus 40 percben. Bár az adatrögzítők a becsapódásnak, a tűznek és a nagy nyomásnak is képesek ellenállni egy ideig, de nem a végtelenségig. Márpedig az óceán mélyén extrém körülmények uralkodnak, melyek súlyosan károsíthatták a berendezéseket.
Konkrétum nincs, fikció lesz
Hosszabb-rövidebb filmek már az elmúlt években is készültek a katasztrófáról, melyek a lehetséges forgatókönyveket és a különféle összeesküvés elméleteket dolgozták fel.
Lesz viszont egy új sorozat, melyet az NBC rendelt meg és meglehetősen misztikus köntösbe burkolja a 370-es járat katasztrófáját. A történet szerint – már amennyit tudni lehet – az utasok a géppel együtt hirtelen előkerülnek, a fő kérdés pedig az, hogy hol tartózkodtak egészen mostanáig. A fikció egyik alkotója az Oscar-díjas rendező, Robert Zemeckis.
2015-ben a gép néhány alkatrészét sikerült megtalálni. Például az Indiai-óceán nyugati részén lévő Reunion szigetén és Mauritiuson több darabot dobtak partra a hullámok. Az alkatrészeket megvizsgálták és bebizonyosodott, hogy valóban a 370-es járatot teljesítő maláj Boeing 777-esről származnak.